امروز : یک شنبه ۲۵/ ۰۷/ ۱۴۰۰

تاریخچه مرکز

تاریخچه مرکز:
شرکت صنعتی نیرومحرکه نیز در سال 82 اقدام به تقاضای تاسیس مرکز علمی کاربردی زیر نظر وزارت صنایع و معادن( به عنوان سازمان و دستگاهی که شرکت صنعتی نیرومحرکه تحت نظر آن سازمان فعالیت میکند) کرد. در نتیجه تلاشهای انجام شده در سال 83 مرکز تاسیس و در مهر ماه سال 83 در دو رشته تعمیر و نگهداری خودرو و تعمیرات مکانیکی درقالب نظام پودمانی به مرکز اجازه جذب دانشجو داده شد، که در سال83 مرکزبا تعداد 80 نفر دانشجو فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد. در سالهای آتی مرکز اقدام به درخواست برگزاری دوره های بیشتر نمود. این مرکز طی سال های گذشته توانسته با توجه به حمایت مدیران ارشد شرکت صنعتی نیرومحرکه و ارتباط نزدیک با صنعت و با استفاده از مدرسان مجرب و توانمند رشدی موزون و هماهنگ از لحاظ کیفی و کمی داشته باشد و علاوه بر افزایش رشته های مقطع کاردانی نسبت به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته از سال 86  و مهندسی فناوری ارشد از سال 92  اقدام نموده است.در حال حاضر این مرکز به عنوان یکی از مراکز برتر کشور دارای 32 رشته در مقطع کاردانی ،24 رشته در مقطع کارشناسی ناپیوسته در دو نظام ترمی و پودمانی و 2 رشته مهندسی فناوری ارشد می باشد که با توجه به نوع رشته ها و قرار داشتن این مرکز در جوار شرکت صنعتی نیرومحرکه و وجود شرکت های صنعتی مختلف در استان جزء مراکز تربیت کننده تکنسین ماهر و مهندس فناور ماهر در سطح استان مطرح می باشد. همچنین در مقطع مهندسی تکنولوژی ارشد در دو رشته بهینه سازی تولید ماشین افزار و طراحی و ساخت سیستم های اتقال قدرت در سال تحصیلی 92-93 دانشجو جذب خواهد کرد.  این مرکز در وسعتی به مساحت 40000 متر مربع و دارای بیش از 11000 متر مربع فضای آموزشی و کارگاهی می باشد.

 در حال حاضر این مرکز دارای 2000 دانشجو می باشد. تاکنون نیز تعداد 1500 دانش آموخته مقطع کاردانی و 500 دانش آموخته مقطع کارشناسی ناپیوسته داشته است. در این مرکز حدود 150 مدرس با سطح تحصیلات دکتری ، کارشناسی ارشد و کارشناسی مشغول به تدریس هستند که اغلب از مدرسان توانمند مراکز دانشگاهی استان و متخصصین حوزه صنعت و پژوهش می باشند.

طی سالهای گذشته این مرکز با هدایت مدرسان و همت دانشجویان خود توانسته در عرصه های رقابت با سایر مراکز موفقیت های شایانی کسب نماید

وجه تمایز این مرکز با مراکز دیگر علمی کاربردی :
وجه متمایز این مرکز با مراکز دیگر در این است که مرکز علمی کاربردی نیرومحرکه در همجواری شرکت صنعتی نیرومحرکه قرار دارد، این همجواری باعث شده است تا دانشجویان مرکز به راحتی از خطوط تولید، مونتاژ، آزمایشگاهها، کارگاه ها و ... شرکت بازدید نمایند و در برخی از موارد نیز از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی شرکت نیز به عنوان گذراندن واحد های درسی خود استفاده نمایند. یکی دیگر از نقاط قوت مرکز داشتن کارگاههای و آزمایشگاه های متعددی است به طوری که تقریبا مرکز را از استفاده از امکانات خارج از شرکت بی نیاز کرده است.فضای وسیع و مناسب ساختمان دانشگاه یکی دیگر از امکانات مرکز می باشد. همچنین فضای سبز اطراف ساختمان دانشگاه نیز امکان آسایش و آرامش مناسب دانشجویان را فراهم نموده است..